Jesień przywita zawodowych kierowców nowym systemem poboru opłat. System e-Toll jest następcą dotychczas używanego via-Tolll. Na czym polegają zmiany i jak skorzystać z nowego systemu?
Dotychczasowo wjazd na płatne odcinki dróg i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, rozliczany był za pomocą automatycznych opłat drogowych, pobieranych po przejechaniu przez bramkę. Kierowca transportowy, który chciał uniknąć każdorazowego uiszczenia opłat, musiał zainstalować w samochodzie odbiornik via-Toll. Dzięki urządzeniu każdy przejazd przez bramkę był automatycznie naliczany, a opłaty drogowe rozliczano po zsumowaniu. Od 1 października system via-Toll zostanie zastąpiony przez oparty o technologię GPS e-Toll.
E-Toll – jak działa?
System e-Toll jest oparty na module GPS. System korzysta z technologii monitorowania pojazdów, która przekazuje informacje o położeniu samochodu i zestawia ją ze stawkami obowiązującymi na płatnych odcinkach przebytej drogi. W odróżnieniu od via-Toll monitoring nie ogranicza się do skanowania w momencie wjazdu i wyjazdu z drogi płatnej, ale działa cały czas. Pozwala to w praktyce wyeliminować konieczność przejazdu przez bramki oraz znacznie skrócić czas podróży. Technologia pozwoli także poprawić płynność ruchu na odcinkach płatnych.
Jak skorzystać z e-Toll?
E-Toll w trybie pilotażowym był dostępny już od czerwca. Kierowcy mogli korzystać z obu systemów równocześnie, przyzwyczajając się do zmiany. Od 1 października e-TOOL stanie się jedynym dostępnym sposobem na zautomatyzowanie rozliczeń drogowych. Dla właścicieli firm transportowych oznacza to konieczność modernizacji urządzeń umożliwiających automatyczne rozliczenia drogowe do wymogów nowego systemu. Jak tego dokonać?
Istnieją trzy możliwe sposoby dostępu do systemu e-Toll. Pierwszy z nich to dedykowana aplikacja na smartfona, którą może zainstalować kierowca. Druga wymaga zakupu przenośnego urządzenia pokładowego OBU i wszczepienia do złącza diagnostycznego OBD w pojeździe. Można także zakupić zewnętrzny system lokalizacji ZSL, który współpracuje z komputerem pokładowym i tachografem. W każdym przypadku konieczne jest założenie Internetowego Konta Klienta na stronie etolll.gov.pl
Jak rozliczać przejazdy?
System e-Toll daje kierowcom dwie możliwości rozliczenia opłat drogowych. Można dokonać tego za pomocą przedpłaty za pomocą aplikacji. Przyjmowane są transakcje w formie szybkich przelewów, kart płatniczych orz płatności BLIK. Drugim sposobem jest prowadzenie konta rozliczeniowego i wykonywanie płatności okresowych.