Transport żywności to jedna z najbardziej wymagających gałęzi transportu. Wpływ na to mają zróżnicowane produkty, wyśrubowane normy oraz dużo większe ryzyko niż w przypadku innych ładunków. Jak przewozić produkty spożywcze i jak zorganizować bezpieczny transport żywności.
Przy transporcie żywności największe znaczenie ma świeżość przewożonych produktów. Kluczową rolę odgrywa wiec czas i zachowanie odpowiednich warunków podczas przewozu. Najkorzystniej pod tym względem wypada transport drogowy, który najczęściej wykorzystywany jest podczas przewozu artykułów żywnościowych. Aby jednak był bezpieczny, muszą zostać spełnione określone warunki. Jest to m.in. typ pojazdów, odpowiednia temperatura oraz monitoring warunków panujących wewnątrz chłodnie.
Jakie pojazdy są używane do transportu żywności?
- pojazdy izotermiczne – pojazdy nie mają własnego systemu chłodzenia, ich ściany posiadają jednak izolację, która pozwala utrzymać produktom odpowiednią temperaturę podczas przewozu.
- pojazdy chłodnicze – pojazdy posiadają izolację ścian oraz własny system chłodzenia. Jest to najczęściej agregat sprężarkowy, który pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz komory, nawet do – 20°C
- lodownie – ten typ pojazdów posiada izolowane ściany i dach oraz system chłodzenia inny niż agregat. Jet to m.in. lód lub sprężony gaz.
Posiadanie odpowiedniego pojazdu to nie wszystko. Przewoźnik musi posiadać jeszcze odpowiednie zezwolenia oraz system monitorujący i zapisujący temperaturę. Jakie wymogi i normy musi spełniać?
Transport żywności – wymogi dla przewoźników
Wszystkie pojazdy używane do transportu żywności muszą zostać zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Dodatkowo jeśli przewóz ma dotyczyć także mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, pojazd musi zostać zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Obsługujący transport kierowca powinien także posiadać ważną książeczkę sanepidowską. Dodatkowo wszystkie transportowane produkty pochodzenia zwierzęcego muszą zostać zarejestrowane przez powiatowego lekarza weterynarii.
Używany do transportu żywności pojazd musi być sprawy i dokładnie czyszczony po każdym przewozie. W przypadku chłodni i lodowni obowiązkowy jest także system monitorujący i zapisujący temperaturę w komorze, w której znajduje się ładunek. Podobnie, jak w przypadku leków, nieodpowiednie warunki podczas przewodu oznaczają nie tylko ryzyko zniszczenia towaru, ale także zagrożenie dla konsumentów.
Wybierając firmę transportową, warto postawić więc na przewoźnika z dużym doświadczeniem oraz zwrócić uwagę czy firma spełnia wszystkie niezbędne wymogi. Zapraszamy do kontaktu!