Lato to okres, w którym chętnie korzystamy z klimatyzacji. Dotyczy to również kierowców samochodów transportowych. Długie godziny spędzone w aucie sprawiają, że odpowiednie warunki w kabinie zyskuję na szczególnym znaczeniu. Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie transportowym?
Klimatyzacja to udogodnienie, z którego korzysta większość kierowców. Zaniedbana może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i powodować takie objawy jak kaszel, katar, łzawiące oczy czy nawet temperatura. Występowanie takich symptomów to niezawodny znak, że coś jest nie tak, a samochód powinien, jak najszybciej trafić do przeglądu. Inne alarmujące objawy to parujące szyby, wilgoć oraz zapach stęchlizny pojawiający się w kabinie pojazdu.
Regularne przeglądy klimatyzacji
W przypadku klimatyzacji kluczowe znaczenie ma odpowiednia profilaktyka polegająca na okresowych przeglądach klimatyzacji. Taki serwis powinien być wykonywany przynajmniej raz do roku. Najlepszym terminem jest przełom zimy i wiosny, czyli okres, w którym klimatyzacja długo nie była używana, a wkrótce może okazać się potrzebna. Przegląd najlepiej powierzyć specjalistycznym firmom, które zajmują się układami chłodzącymi. W trakcie przeglądu fachowcy badają stan sprężarki, weryfikują ilość czynnika chłodzącego i czystość układu oraz sprawdzają efektywność chłodzenia.
Jak często należy uzupełniać czynnik chłodzący?
Za sprawne działanie klimatyzacji odpowiada czynnik chłodzący. Podczas włączania chłodzenia, nabój stopniowo się ulatnia ze stratą około 10% w skali roku. Mniejsza zawartość czynnika chłodzącego sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni w układzie chłodzącym, co może prowadzić do dalszych problemów z klimatyzacją. Przyjmuje się więc, że czynnik chłodzący powinien być uzupełniany około raz na 2 lata.
Regularne napełnianie klimatyzacji to także dobra profilaktyka względem pozostałych podzespołów w samochodzie. Trzeba pamiętać, o tym, że układ chłodzący nie jest odizolowany, a klimatyzacja nie działa niezależnie. Kłopoty z chłodzeniem mogą skutkować pojawieniem się innych awarii jak na przykład uszkodzenie kompresora lub przegrzanie silnika.
Klimatyzacja postojowa
Przy przewozie towarów, w samochodach transportowych duże znaczenie ma także sprawne działanie klimatyzacji postojowej. Jest to zwłaszcza istotne dla kierowców, którzy poruszają się na południe, gdzie temperatury potrafią być bardzo wysokie również w nocy. Spanie w nagrzanej kabinie jest nie tylko niekomfortowe, ale także niebezpieczne dla zdrowia i zdolności do prowadzenia pojazdu na następny dzień. Dobrą praktyką jest więc zainstalowanie w ciężarówkach klimatyzacji postojowej, która zwiększy komfort oraz bhp pracy kierowcy.