Początek roku przyniósł wiele istotnych zmian dla branży transportu. Jak się okazuje, to nie koniec nowości. Jak informują strony rządowe, od 1 lutego obowiązują już nowe przepisy w zakresie opłat drogowych, sposobów ich pobierania, zakazu ruchu oraz systemu oceny ryzyka firm transportowych. Na kierowców czekają także utrudnienia na granicach. Co warto wiedzieć?
Nowy system oceny ryzyka i częstsze kontrole
Wprowadzenie nowego systemu oceny zagrożeń, które potencjalnie stwarza firma transportowa na drodze, sprawia, że przewoźnicy mogą spodziewać się większej ilości kontroli. Dotyczy to zwłaszcza firm, które mają już na koncie pewne wykroczenia. W zależności od naruszeń, jakich w przeszłości dopuścił się dany przewoźnik, firma transportowa będzie oznaczona w systemie określonych kolorem, odpowiadającym ocenie zagrożenia jakie stwarza. Zielony oznaczać będzie firmę niskiego ryzyka, pomarańczowy średniego, a czerwony wysokiego. Kolor szary przypisany będzie jedynie tym przedsiębiorstwom, które w przeszłości nie były kontrolowane. Aktualizacja systemu ocen jest związana z wprowadzeniem Pakietu Mobilności i ujednoliceniem zasad na drogach w krajach członkowskich Unii Europejskiej,
Aktualizacja systemu operacyjnego w samochodach
Jak możemy przeczytać w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej, od 31 stycznia 2023 roku kończy się możliwość korzystania z aplikacji e-TOLL i e-TOLL PL BILET na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android 8.0. i IOS poniżej wersji 14. Oznacza to, że użytkownicy tych systemów nie będą mogli pobrać, zainstalować lub zaktualizować wymienionych wyżej aplikacji. Dla części przewoźników i kierowców oznacza to konieczność zakupu nowego sprzętu.
Podwyżki na drogach
Nowy rok przyniósł także podwyżki za przejazd po płatnych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych w większości krajów europejskich. Od 1 lutego nowe stawki obowiązują również we Francji, gdzie opłaty drogowe wzrosły o 4,5%-5,07% w zależności od liczby osi przejazdu. Więcej zapłacimy także za przejazd tunelami należącymi do Autoroutes et Tunnel du Mont Blanc i Société Française du Tunnel Routier du Fréju.
Utrudnienia na granicy
Początek lutego upłynął także pod znakiem akcji protestacyjnych w Wielkiej Brytanii, które w znacznym stopniu odbiły się na przewoźnikach drogowych. Strajki odbyły się we wszystkich portach lotniczych i morskich, powodując duże utrudniania w ruchu. Ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych można spodziewać się także na trasie w kierunku niemiecko-austriackiego przejścia granicznego KUFSTEIN/Kiefersfelde. Austriacki Tyrol wprowadził kalendarz regulujący ilość samochodów transportowych, które będą mogły dokonać odprawy blokowej w terminach 6 lutego, 13 lutego, 20 lutego i 27 lutego 2023 roku.