Kolejny etap w transformacji przemysłu motoryzacyjnego w kierunku pojazdów elektrycznych został osiągnięty przez firmę Scania. W czerwcu 2022 roku Scania zaprezentowała swoją nową serię pojazdów ciężarowych o zerowej emisji, napędzanych elektrycznie, stworzonych do obsługi tras regionalnych. Firma zdobyła już znaczącą liczbę zamówień na te innowacyjne pojazdy. Produkcja tych pojazdów rozpoczęła się w Södertälje w Szwecji. Nowa gama obejmuje pojazdy z kabinami R i S, które wyposażono w silniki o mocy 400 lub 450 kW, co sprawia, że są one odpowiednie do szerokiej gamy zastosowań.
Dzięki wprowadzeniu zmodernizowanych pojazdów miejskich z napędem elektrycznym, wyposażonych w nowe zestawy akumulatorów i infrastrukturę, taką jak Scania Charging Access, firma Scania stworzyła konkurencyjną ofertę przeznaczoną dla różnych rodzajów klientów, niezależnie od ich potrzeb transportowych.
Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw ma dostęp do zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych, a oferta Scania stale się powiększa. Pojazdy te oferują im zasięgi do 390 km, moc ładowania do 375 kW oraz moc maksymalną 400 lub 450 kW, co jest znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych pojazdów ciężarowych. Jednym z kluczowych atutów Scania jest zrównoważony proces dostarczania surowców do produkcji akumulatorów, stali i energii elektrycznej.
Scania oferuje pojazdy elektryczne zarówno w wersji podwozia do zabudowy, jak i jako ciągniki siodłowe z kabinami R i S. Zasięg tych pojazdów zależy od wielu czynników, ale w przypadku wywrotki miejskiej o masie 27 ton z sześcioma akumulatorami, można oczekiwać zasięgu wynoszącego 350 km po każdym ładowaniu. Nowa technologia pozwala na ładowanie pojazdów z mniejszą mocą, co jest wygodniejsze i bardziej przewidywalne niż tradycyjne metody ładowania.
Scania jest również liderem w dostarczaniu akumulatorów od firmy Northvolt, które są w stanie zasilać pojazdy na dystansie 1,5 mln km z niskim śladem węglowym. Akumulatory Scania charakteryzują się płaską krzywą ładowania, co oznacza, że można je wielokrotnie ładować do 100% pojemności bez wpływu na ich żywotność.
Wprowadzenie usługi Scania Charging Access ułatwia dostęp do ogólnoeuropejskiej sieci ładowania w 12 krajach, a klienci otrzymują jedną fakturę za korzystanie z tej usługi. Scania intensywnie rozwija swoją sieć punktów ładowania dla pojazdów ciężarowych, eliminując wszelkie przeszkody związane z zasięgiem czy administracją.
Scania widzi, że transformacja w kierunku zrównoważonego transportu bez emisji stała się nieuniknionym procesem. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie i rozwijające się przepisy, Scania rozwija swoją ofertę pojazdów elektrycznych, z myślą o sprzedaży 50% pojazdów elektrycznych w Europie do 2030 roku.
Scania Charging Access umożliwia wygodne i przewidywalne korzystanie z ładowarek, eliminując konieczność uzupełniania baterii od 10% do 100% i umożliwiając bardziej elastyczne podejście do ładowania. Wszystko to przyczynia się do przyspieszenia adaptacji pojazdów elektrycznych na rynku transportowym.