Transport maszyn przemysłowych i rolniczych to przedsięwzięcie wymagające specjalistycznego sprzętu oraz właściwego zabezpieczenia ładunku na czas przewozu. Jak bezpiecznie transportować maszyny na długich dystansach?
Maszyny przemysłowe i rolnicze to urządzenia ważące zwykle od kilku do kilkunastu ton. Duża waga oraz spore gabaryty sprawiają, że już sam załadunek sprzętów na samochód może zająć nawet kilka godzin i musi być przeprowadzany z zachowaniem najwyższej precyzji i ostrożności. Jest to istotne zarówno ze względu na same maszyny, jak i osoby pracujące przy transporcie. Przyjmuje się, że sam wywóz maszyny z fabryk zajmuje ok, 1,5 godziny. Długość pracy zależy od miejsca odbioru ładunku oraz warunków technicznych.
Jak wygląda profesjonalny transport maszyn krok po kroku?
Przeznaczoną do transportu maszynę podnosi się lewarkami, a następnie ustawia na specjalnych rolkach. Mechanizm blokujący uniemożliwia przemieszczanie się maszyny na boki i zapewnia precyzyjny tor jazdy oraz kontrolę nad transportem.
Kolejnym krokiem jest podpięcie maszyny do transportującego ją do samochodu pojazdu, za pomocą atestowanej liny. Do transportu maszyn najczęściej wykorzystywany jest wózek widłowy, dzięki któremu maszyna trafia na rampę.
Z rampy podnoszona jest za pomocą dźwigu, który umieszcza ją na samochodzie transportowym. Następnie ładunek przymocowany jest przez przewoźnika specjalnymi pasami, które zapobiegają przemieszczaniu się podczas transportu. Tak przygotowany towar może wyruszyć w drogę.
Po dotarciu do punktu docelowego maszyna ściągana jest z paki na rolki, a następnie transportowana we wskazane miejsce.
Pojazdy do transportu maszyn
Maszyny transportowane są najczęściej samochodami wyposażonymi w naczepy. Przytwierdzenie maszyn za pomocą pasów zabezpiecza ładunek, a także sprawia, że sprzęt nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Rodzaj i waga ładunku determinują gabaryty samochodu służącego do transportu.
Jak wybrać trasę transportu?
Rodzaj samochodu ma natomiast wpływ na wybór odpowiedniej trasy. W planie przejazdu trzeba uwzględnić wymiary pojazdu transportowego oraz sumaryczną wagę pojazdu i załadunku. Te parametry będą mieć znaczenie zwłaszcza podczas przejazdu przez wiadukty, mosty lub tunele.
Transport maszyn za granicę
Konkurencyjność cenowa oraz wysoka jakość sprzętu sprawia, że polskie maszyny rolnicze i przemysłowe cieszą się zainteresowaniem za granicą. Wybór profesjonalnego przewoźnika pozwoli zadbać o bezpieczny i sprawny transport maszyn do zagranicznych kontrahentów (np. transport do Grecji).