Europalety to drewniane platformy używane w celu bezpiecznego składowania i przewożenia towaru. Stanowią istotny element wyposażenia w sklepach, magazynach oraz naczepach samochodowych. Jak wykorzystywane są do transportu i ile z nich można załadować na tira?
Europalety są wykonane z drewna. Każda z palet posiada dwa poziomy, oddzielone od siebie drewnianymi wspornikami. Taka budowa pozwala lepiej rozłożyć ciężar ładunku, dzięki czemu europalety świetnie nadają się do transportu towarów o zróżnicowanej wadze i nieregularnym kształcie. Istnieje wiele rodzajów palet, jednak w Europie najczęściej używane są europalety. Wynika to z polityki standaryzacji oraz dużej trwałości modelu. Ujednolicenie parametrów takich jak wysokość, nośność i waga, pozwala uprościć planowanie i realizację międzynarodowych zleceń transportowych.
Paletyzacja – co to jest?
Paletyzacja wchodzi w zakres rozwiązań logistycznych stosowanych w transporcie. Proces paletyzacji polega na układaniu ładunku na paletach, w taki sposób, aby późniejsze przenoszenie i transport były łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Proces paletyzacji posiada określone zasady, których celem jest przyśpieszenie i częściowa automatyzacja załadunku i rozładunku.
Jakie są rodzaje palet?
W transporcie wykorzystywane są przede wszystkim europalety drewniane, otwarte czterowejściowe. Nie są to jednak jedyne palety, jakie spotkamy w branży. Wykorzystuje się także palety metalowe, przemysłowe i plastikowe, a także palety drewniane zamknięte, które są najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo na terenie Ameryki Północnej i Azji wykorzystywane są także palety typu stringer lub Bearer, które od europejskich różnią się tym, że posiadają dwa wejścia. Rozpoznanie palety, która spełnia europejskie normy, ułatwia oznakowanie:
- EUR (prawy wspornik)
- EPAL (lewy wspornik)
Dodatkowo na produkcie powinny znajdować się informacje na temat daty produkcji oraz kraju, z którego pochodzi drewno.
Jak obliczyć ile palet zmieści się tirze?
Przy planowaniu transportu najważniejsze jest bezpieczeństwo ładunku. Towar powinien być rozmieszczony równomiernie pod względem wagi. Objętość samej palety ma drugorzędne znaczenie. Nadmierny nacisk na poszczególne osie pojazdu może skutkować narażeniem na uszkodzenia i zwiększać zużycie paliwa. Wstępne oszacowanie ilości palet, które zmieszczą się w naczepie tira, można wykonać używając kalkulatora internetowego. Kalkulator uwzględnia takie parametry jak maksymalna ładowność samochodu oraz długość i wysokość naczepy. Standardowo w jednym tirze mieści się około 33 palet. Finalną ocenę warto jednak zostawić firmie transportowej z doświadczeniem w realizacji takich usług.