Firmy zajmujące się spedycją oraz transportem międzynarodowym odpowiedzialne są bezpieczeństwo przewożonych towarów. Wdrożone środki zabezpieczające zawsze powinny być dobrane do typu przewożonego towaru oraz jego parametrów technicznych. Jednym ze stosowanych metod zabezpieczenia jest plomba transportowa. Co to jest i kiedy się ją stosuje?
Plomba transportowa – co to jest?
Plomba transportowa to rozwiązanie służące do zabezpieczenia towaru przewożonego na ciężarówkach. Zabezpieczenie stosowane jest przez firmy transportowe w celu ochrony ładunku przed dostępem osób trzecich. Plomba nakładana jest na drzwi naczepy, co uniemożliwia ich otwarcie bez pozostawienia widocznych śladów. Dzięki temu każda próba naruszenia plomby zostanie zauważona przez osoby odbierające ładunek od przewoźnika.
Jakie są rodzaje plomb transportowych?
Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa ładunku podczas transportu ciężarowego. Rodzaj zabezpieczenia powinien być dostosowany do typu przewożonego towaru. Wyróżnia się następujące rodzaje zabezpieczeń na drzwi naczepy:
- plomby linkowe
- plomby naklejkowe
- plomby boltowe
Jakie korzyści daje stosowanie plomby transportowej?
Podstawowym zadaniem plomb transportowych jest zabezpieczenie przewożonego ładunku przed dostępem osób trzecich. Plomby stosuje się, aby:
- dowieźć do punktu docelowego nienaruszony i kompletny ładunek. Nienaruszone osłony dają odbierającemu gwarancję, że zawartość transportu nie uległa podczas przejazdu zmianie.
- ochronić naczepę ciężarówki przed włamaniem. Zerwanie fabrycznej plomby wymaga czasu oraz więcej wysiłku ze strony potencjalnego włamywacza, co zniechęca do dokonania kradzieży.
- zabezpieczyć dostęp do pojazdu osobom trzecim. Ta rola plomby zyskuje na szczególnym znaczeniu zwłaszcza podczas przejazdu ciężarówki przez kraje borykające się problemem migracyjnym. Wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia pozwala uniknąć w naczepie nieproszonych pasażerów
- przyśpieszyć realizację zlecenia. Nienaruszona plomba eliminuje konieczność przeprowadzenia dokładnej kontroli części składowych przewożonego towaru podczas odbioru ładunku, a w efekcie skraca czas realizacji zlecenia transportu.
Jak założyć plombę transportową?
Założenie plomby transportowej polega w uproszczeniu na przewleczeniu linki przez klamry plandeki, otwory w tylnym portalu oraz kołowrotkach napinacza. Plomby transportowe jednak zakładać według ścisłych zaleceń producenta, a przed wyruszeniem w trasę upewnić się, że stan techniczny plomby faktycznie gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie towaru.