Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury stanowi jeden z najbardziej wymagających procesów logistycznych. Wymaga precyzyjnego planowania poszczególnych etapów, dostosowanego zaplecza transportowego oraz specjalistycznej wiedzy. Wszystko po to, aby produkty dotarły do miejsca docelowego, zachowując świeżość i najwyższą jakość. Jakich towarów to dotyczy i jak zaplanować transport towarów wrażliwych na temperaturę?
Towary wrażliwe na zmiany temperatury
Wśród towarów wrażliwych na zmiany temperatury znajdują się: produkty farmaceutyczne oraz substancje potrzebne do ich produkcji, produkty spożywcze, w tym mięso, ryby, nabiał oraz świeże lub mrożone warzywa i owoce, alkohol, chemia przemysłowa, chemia kosmetyczna i produkty rolnicze. Wymienione towary są wrażliwe na działanie temperatury i wilgoci, które znacząco wpływają na ich świeżość, jakość i właściwości. Ich transport powinien odbywać się w temperaturze kontrolowanej. Co to oznacza i na czym polega taka usługa?
Transport towarów w temperaturze kontrolowanej
Transport towarów w temperaturze kontrolowanej dotyczy produktów, które wymagają szczególnych warunków w zakresie temperatury i wilgotności. Parametry te powinny być stale kontrolowane i utrzymywane na odpowiednim poziomie na każdym etapie transportu. Transport produktów wrażliwych najczęściej odbywa się w ujemnej temperaturze, choć czasem wymaga także podgrzania kontenera lub ładowni do dodatniej wartości, tak aby zapewnić towarom optymalne warunki podczas przewozu.
Jak transportować towary wrażliwe na zmiany temperatury?
Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury wymaga odpowiednich pojazdów oraz zabezpieczenia technologicznego, które umożliwią kontrolę temperatury i wilgoci wewnątrz ładowni oraz pozwolą monitorować trasę przejazdu ładunku. Wśród nich znajdują się m.in. lokalizatory, termometry cyfrowe i elektroniczne czujniki oraz wyświetlacz w kabinie kierowcy, na którym pojawiają się aktualne dane. Dyspozytor również posiada podgląd odpowiedniej pozycji pojazdu oraz może sprawdzić poziom przewożonego towaru w czasie rzeczywistym. Dane są zapisywane, dzięki czemu można je pobrać w formie raportu.
Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej wymaga odpowiedniego wyposażenia ładowni. Najczęściej odbywa się on w kontenerach chłodniczych, nazywanych reeferami. Są one wykonane ze stali i wyposażone w agregat chłodniczy, którego praca można sterować z panelu kontrolnego. Równie istotna jest optymalizacja trasy przejazdu, tak aby pojazd z towarem wrażliwym pokonywał, jak największą ilość kilometrów, w jak najkrótszym czasie, co zwiększa bezpieczeństwo transportu i gwarantuje odpowiednią jakość przewożonego towaru.