Czym różni się transport całopojazdowy od ładunku drobnicowego i co oznaczają skróty FTL i LTL widoczne na naczepie ciężarówki? Wyjaśniamy i przedstawiamy kluczowe różnice.
Transport to bardzo obszerne zagadnienie obejmujące przewóz towarów, spedycję, logistykę oraz szereg regulacji dotyczących kryteriów, które muszą spełniać pojazdy wykonujące usługę. Jednym z nich jest właściwe oznaczenie rodzaju transportu. Co oznaczają litery FTL i LTL, które możemy zobaczyć na ciężarówkach?
FTL – transport kompletny
Litery FTL to skrót od angielskiego “Full Truck Load”, które oznacza transport kompletny lub inaczej całopojazdowy. Są to ładunki, które zajmują całą lub większość przestrzeni naczepy pojazdu. Wykonujący przewóz samochód jest w pełni obciążony, dzięki czemu spedytorzy nie muszą łączyć zleceń od różnych klientów, co sprawia, że przewóz jest najbardziej opłacalny.
Przewóz kompletny oznacza także korzyść dla klientów, ponieważ towar przewożony jest bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Zleceniodawca może więc sprawdzić zabezpieczenie swojego mienia na czas transportu oraz poprosić o zaplombowanie ładunku. Założenie plomby znaczne zmniejsza ryzyko kradzieży, a brak punktów przeładunkowych zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowych uszkodzeń.
LTL – ładunek drobnicowy
Oznaczenie LTL to skrót od “Less Than Truck Load”. Taka informacja na naczepie oznacza, że w pojeździe przewożony jest ładunek drobnicowy, czyli taki, który nie zajmuje całej powierzchni ładunkowej pojazdu, a jedynie jego część. Firmy oferujące taki typ przewozu posługują się także oznaczeniem PTL, czyli „Partial Load”. Głównym wyznacznikiem takiego transportu jest podział naczepy na kilka lub kilkanaście części, umożliwiających przewóz różnych typów towarów oraz realizację kilku zleceń w czasie jednego kursu.
Wśród największych korzyści takiego rozwiązania znajduje się znaczne obniżenie koszty dostawy. Zleceniodawca płaci jedynie za miejsce, które zajmuje jego towar. Koszty przewozu dzielone są między różnych kontrahentów. Transport drobnicowy związany jest jednak z większym ryzykiem uszkodzenia towarów po drodze. Dzieje się tak ze względu na liczne przeładunki po drodze. Przewóz jest także znacznie wolniejszy, ponieważ uwzględnia dowóz towarów do kolejnych odbiorców.
Oby typy transportu mają swoje zalety i wady. Każdy z nich jest także dostosowany do innych potrzeb klientów. Zamawiając usługę transportu, warto postawić na firmę z renomą i doświadczeniem. Dzięki temu zyskasz pewność, że twój ładunek dojedzie bezpiecznie i na czas.